Nacionalni
park
Skadarsko
Jezero
Skadarsko jezero je najveće jezero na Balkanu. Zavisno od vodostaja, ima površinu od 345 do 505.8 kvadratnih km. Teritorijalno, Crnoj Gori pripada 2/3 jezera, a Republici Albaniji 1/3. Ukupna dužina obale iznosi 168 km, od kojih je 110.5km u Crnoj Gori i 57.5 km u Albaniji.
Prosječna dubina jezera je 5m, a maksimalna 60m. U regionu Skadarskog jezera preovladava submediteranska klima, sa blagim kišnim zimama i dugim i toplim ljetima.
Skadarsko jezero je kriptodepresija - neki djelovi njegovog dna nalaze se ispod nivoa mora. Najčešće su to podvodni izvori, smješteni duž jugozapadne obale Jezera.
Crnogorski dio Skadarskog jezera proglašen je Nacionalnim parkom 1983. godine. Kao značajno međunarodno područje za boravak ptica Skadarsko jezero 1989. godine stiče IBA status, a od 1995. godine nalazi se na Ramsar listi - Svjetskoj listi močvara od međunarodnog značaja, posebno kao stanište ptica močvarnica. Unutar Nacionalnog parka postoje dva specijalna rezervata prirode: Pančeva oka i Manastirska tapija.
Ekosistem Skadarskog jezera je izuzetno složen, submediteranskog tipa, sa dominacijom slatkovodnih i močvarnih biotopa. Prisustvo šumošikara, gariga i kamenjara na južnim karstnim padinama ukazuje na florističku i vegetacijsku raznovrsnost i bogatstvo.
Flotantne močvarne vrste, bijeli i žuti lokvanji i kasoranja, tokom ljetnjih mjeseci, prekrivaju velike vodene površine, dajući jezeru prepoznatljiv izgled. Na kopnu, duž sjeverne strane, na par lokaliteta, nalaze se stabla endemičnog skadarskog hrasta, koji je zaštićen kao rijetka i ugrožena vrsta.
Zahvaljujući prije svega očuvanim ekosistemima i nepristupačnosti pojedinih djelova Jezera, posebno duž sjeverne, močvarne obale, Skadarsko jezero je "ptičji raj" za 280 ptičjih vrsta, od kojih je najveći broj rijetkih i ugroženih. Najpoznatije su: kudravi pelikan, siva, bijela i žuta čaplja, gnjurci, divlje patke, abrske koke...
Kudravi pelikan je najveća vodena plovuša, koja živi i gnijezdi na Skadarskom jezeru. Ova ptica je ugrožena na globalnom nivou i predstavlja atrakciju i zaštitni znak Nacionalnog parka Skadarsko jezero.
Priobalje Jezera karakterišu stara ribarska sela, sa očuvanom izvornom arhitekturom, smještena pored ribolovišta. Prilagođena su ribarskom načinu života sa prizemnim kamenim kućicama, povezanim uzanim popločanim stazama i kamenim stepeništem. Prepoznatljivog izgleda i oblika drveni čunovi karakteristična su plovila, prilagođena uslovima i vjekovnom iskustvu plovljenja na Skadarskom jezeru. U prošlosti su bili osnovna plovila lokalnog stanovništva, a danas su nesumnjivo jedna od najupečatljivijih atrakcija Skadarskog jezera.